Zdroj: Mladá fronta DNES
Datum vydání: 26.9.2008
Rubrika / pořad: Kraj Hradecký
Strana / zpráva: 04
Autor: PETR MAREČEK

Hrnec smíchu jde do finále

Jubilejní 30. festival filmové veselohry čeká tenisový turnaj, předání cen i hold Jiřině Bohdalové,

Nové Město nad Metují - V letošní české komediální produkci jsou i tragikomedie, při nichž smích spíše hořkne. Proto na jubilejním 30. Novoměstském Hrnci smíchu v Kině 70 při povídkových Kuličkách naměřili smíchoměřiči na sovětských stopkách pouze 8,97 procent a při Václavovi s excelentním Ivanem Trojanem 9,83 procent z celkové stopáže.
Chcete-li rekapitulaci, tak zatím Bobule má 20,3, O život 15,56, Chyťte doktora 27,83 a U mě dobrý 21,68 procent. Pokud s údaji nezacloumá včerejší František je děvkař a dnešní Taková normální rodinka, vážným adeptem na cenu diváků, jíž má tradiční přehlídka v názvu, je Chyťte doktora.

Záhada pana Vystrčila V kuloárech se povídá, že Kuličky Olgy Dabrowské nemine nějaká z odborných trofejí. Režisérka si pochvalovala i besedu s publikem. „Byla skvělá a nenuceně živelná. Myslím, že se v sále nacházela i skupina dětí. A jejich otázky byly tak bezprostřední až naivně upřímné, že jsme byli velmi zaskočeni. A nejlepší otázka? Ta určitě ukazuje na to, jak reálně se dá prožívat filmový příběh. Je to otázka na pana Josefa Vystrčila, jenž patří k inventáři hradeckého Klicperova divadla a jenž hraje v povídce Pomalu, ale slábnu. Ta zněla, jestli zemřel ve filmu jen jako, nebo doopravdy. Vzhledem k tomu, že pan Vystrčil byl v té chvíli na pódiu, jen těžko jsem hledala odpověď,“ uvedla režisérka, který film sestavila ze čtyř samostatných povídek.
Původně jsem se necítila na celovečerní film, a tak mi vlastně přišla povídková série docela vhod. Byla mezera na přípravu, více času. Ale povídkové filmy, i když je to možná v současnosti méně ceněný žánr, mám ráda, třeba Noc na zemi, Knoflíkáři či Perličky na dně,“ řekla Dabrowská, jejíž snímek velmi ocenil při úterní návštěvě Nového Města nad Metují režisér Jan Hřebejk.
Už pátým rokem se na festivalu objevuje Hana Kousalová, která se podílí na produkci a dramaturgii doprovodných akcí. „Jsem velmi ráda, když vidím, jak se realizační tým festivalu stále více sehrává. Těší mě i zájem osobností, herců, režisérů a dalších lidí od filmu, kteří se do Nového Města vždy velmi těší. Myslím, že hlavní charakteristikou tohoto festivalu je, že nenabízí a nebude nabízet lesk a diamanty, kterou jsou někdy s přehlídkou filmové tvorby spojeny. Klidná atmosféra, vlídné prostředí, to všechno na festivalu láká filmařské delegace. A co se určitě daří je fakt, že se pomyslná festivalová řeka vlévá do ulic města. Jsou tady doprovodné akce, koncerty, výstavy. Fenomén filmu tak není uzamčen v jednom projekčním sále, a to je dobře,“ řekla Hana Kousalová.

Tenis, grotesky a ceny Dnes již začnou přijíždět osobnosti, které se zúčastní jak sobotního galavečeru, tak dopoledního turnaje Veselý tenista, kde publikum uvidí Jiřího Nováka, finalisty Wimbledonu 2001 a US Open 2002 ve čtyřhře, Ivana Hejnu, Filipa Renče, Davida Suchařípu, Jiřího Krampola, Martina Trnavského, Václava Vydru, Antonína Panenku, Milana Drobného, Michala Dlouhého a samozřejmě presidenta festivalu Pavla Zedníčka a také písničkáře Mirka Palečka, jenž k třicátinám Hrnce věnoval finálovou píseň. „A moc se mu povedla,“ podotýká Zedníček, který si ji také s ostatními zazpívá. Celebrity se ubytují v hotelu Rambousek. Žerty porotců Petra Vachlera a Pavla Melounka při úvodním představení, že se pobili s hotelovým personálem, byly jen vtipnou nadsázkou pro pobavení v sále. Nic takového se samozřejmě nestalo. Na přehlídce, k níž patří i němé grotesky s Frigem či Charlie Chaplinem, vystoupili také Čerti ve stodole z Kuliček, Swing Sextet či umělecké sdružení Ambrozia a Soukromá pěvecká škola Nadi Boháčkové z Hradce Králové, soutěž masek vyhráli Vodník a Indián.
Festival se chýlí k závěru. Dnes v 18 hodin na tamním zámku představí porotce, světově uznávaný výtvarník a novoměstský rodák Vladimír Suchánek výběr z litografické tvorby. Vernisáž by měla zahájit Jiřina Jirásková. Sobotní galavečer začne v 18 hodin, kde cenu prezidenta Pavla Zedníčka za přínos české komedii, jíž už mají Lubomír Lipský, Stella Zázvorková, režisér Jindřich Polák in memoriam, Iva Janžurová, Jiřina Jirásková a Dagmar Havlová, převezme Jiřina Bohdalová. Porota udělí herecké a další trofeje včetně Zlatého Primu pro nejlepší film a televizní dílo. Večerem budou provázet komici Josef Náhlovský a Josef Mladý, zpívat bude Jaroslav Uhlíř. Více na www.hrnecsmichu.cz.

***

* Song pro Hrnec

Spolu nás baví svět

Dnes se tu slaví
my všichni bez rozdílu jak by
smet´
dnes se tu baví
dospělí - dětičky a taky kmet
všichni jsme hraví
na správným místě
- včas a právě teď
to je to pravý
zkrátka s tebou mě baví svět

Dnes se tu slaví
úsměv a smích je tady denní host
filmy nás baví
filmy se točí lidem pro radost
všichni jsme hraví
na správným místě
- včas a právě teď
to je to pravý
zkrátka s tebou mě baví svět

Třicet let to je dost
Třicet let není zas tak málo
Třicet let pro radost
Třicet let se tu pro vás hrálo

Všichni jsme hraví
na správným místě včas a právě
teď
to je to pravý
zkrátka s tebou mě baví svět

Dneska tu slavíme
my všichni bez rozdílu jak by
smet´
dneska se bavíme
dospělí - dětičky a taky kmet
všichni jsme hraví
na správným místě - včas a právě
teď
to je to pravý

spolu nás baví svět
spolu nás baví svět

hudba a text: Miroslav Paleček